Fakulta životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (FŽP UJEP) je zaměřena na aplikovaný výzkum složek životního prostředí. Fakultu tvoří tři katedry: katedra životního prostředí, katedra environmentální chemie a technologie a katedra geoinformatiky, které společně zajišťují komplexní studium ochrany životního prostředí, revitalizace krajiny a odpadového hospodářství a umožňují tak dokonalé propojení mezioborové výuky.
Přednosti fakulty životního prostředí: Čtyři moderně vybavené chemické laboratoře. Fotovoltaické kolektory na střeše školy (soběstačnost ve výrobě elektřiny). Poloha v centru ekologických problémů. Možnost vycestovat během studia 4 × do zahraničí na studijní a pracovní pobyt. Malý kolektiv skýtá takřka „rodinné zázemí“ a individuální přístup ke každému studentovi. Výběr studentů pro naše studium začíná již na středních a základních školách. Znalost odborné angličtiny našich studentů je na velmi dobré úrovni. Schopnost studentů řešit problémy díky cílené výchově v jednotlivých předmětech. Široké uplatnění absolventů, například na městských, obecních či krajských úřadech, České inspekci ŽP, Českém hydrometeorologickém ústavu, ministerstvech, ale i v privátním sektoru.
Studium na Fakultě životního prostředí je tříleté v bakalářských studijních programech a dvouleté v navazujícím magisterském studijním programu.
Uplatnění absolventů je velmi široké, např. v orgánech státní správy a místní samosprávy, v kontrolních a inspekčních institucích, v podnikové sféře, ve výzkumných a projektových ústavech, v orgánech ochrany přírody, v hygienické službě, v poradenských, informačních a konzultačních střediscích, ve výchovně vzdělávacích zařízeních, správách chráněných krajinných oblastí a národních parků.
Fakulta životního prostředí organizuje rovněž tzv. celoživotní vzdělávání. Jedná se o kurzy, jednotlivé přednášky nebo jejich cykly a univerzitu třetího věku. Cílem těchto aktivit je rozšíření a doplnění vzdělání nebo rekvalifikace účastníků.
Katedry fakulty životního prostředí:
