RINGEN je nová výzkumná infrastruktura vznikající v areálu bývalých kasáren Dukelských hrdinů v Litoměřicích, kde již existuje geotermální testovací vrt hluboký 2,1 km. Hlavní náplní je podpora výzkumu a poskytování služeb a expertíz v oboru využívání hlubinné i mělké geotermální energie a v dalších souvisejících oblastech, jako jsou podzemní stavby nebo těžba uhlovodíků. RINGEN je koncipována jako jeden z uzlových bodů evropské sítě geotermálních testovacích lokalit. Bude umožňovat ověřování nových vrtných technologií, technologií stimulace propustnosti hornin pro tvorbu podzemních geotermálních výměníků nebo technologií pro seismické monitorování, které jsou nezbytnou podmínku efektivnější a rutinní těžby široce se vyskytující hlubinné geotermální energie. RINGEN bude poskytovat služby veřejným i soukromým vysokým školám, výzkumným institucím a firmám. Tvoří ho tým zhruba 50 výzkumných a odborných pracovníků.
Partneři: Přírodovědecká fakulta UK (PřF), Geofyzikální ústav AV, v.v.i. (GFÚ), Ústav geoniky AV ČR, v.v.i. (ÚGN), Ústav struktury a mechaniky hornin, v. v. i. (ÚSMH), Česká geologická služba (ČGS), Technická univerzita Liberec, Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (TUL/CxI), České vysoké učení technické, Centrum experimentální geotechniky (ČVUT/CEG).
Klíčovou aktivitou projektu je vybudování a rozvoj objektu GTE centra (Geotermální výzkumné centrum), které představuje zázemí pro realizaci výzkumných aktivit. Přednášková hala, čtyři laboratoře, technické místnosti a dostatečně velké prostory pro uskladnění mobilní techniky, nářadí a geologických vzorků, vznikají v areálu bývalých kasáren Dukelských hrdinů v Litoměřicích, částečně přestavbou stávající skladové haly a částečně jako novostavba. Oblast Litoměřicka představuje jednu z nejlepších lokalit pro ověření technologie jímání zemského tepla. Rovněž je tato lokalita jedinou v České republice, která má povolení jímat zemské teplo na základě zvláštního zásahu do zemské kůry a má k dispozici dostatečně hluboký ověřovací vrt (PVGT-LT1). Toto jsou klíčové předpoklady pro realizaci dalších výzkumných aktivit, především dosažení dlouhodobé cíle realizovat velmi hluboké geotermální vrty (4-5 km), a vytvořit podzemní geotermální výměník, který bude umožňovat čerpání tepelné energie. Důležitá je i dlouhodobá spolupráce s městem Litoměřice, které se profiluje jako město zaměřené na rozvoj udržitelné energetiky a chce se stát nízkoemisním městem a geotermální projekt je součástí strategických cílů města.
