CATPRO, součást výzkumně vzdělávacího centra UniCRE, je výzkumnou infrastrukturou, která je zaměřená na efektivní využití energetických zdrojů na bázi uhlíku za pomoci katalytických procesů. Účelem CATPRO je překonat propast mezi laboratorním a průmyslovým měřítkem, která reprezentuje jednu z největších výzev ve výzkumu přeměn těchto energetických zdrojů. Ty zahrnují i využití biomasy pro výrobu pokročilých kapalných paliv a chemikálií.
Výzkumná infrastruktura RINGEN se bude primárně zabývat podporou využívání geotermální energie v ČR v kontextu celosvětového vývoje v této oblasti. Hlavním cílem je přispět ke snížení investičních a provozních rizik spojených s jímáním zemského tepla a umožnit jeho masivní a bezpečné využívání v různých geologických podmínkách. Důležitou součástí je rovněž pilotní ověřování technologií pro přenos tepla na zemském povrchu prostřednictvím tepelných výměníků pro výrobu tepla a turbín umožňujících výrobu elektřiny, na kterých budou odborníci RINGENu spolupracovat s průmyslovými subjekty.
Společnost se zaměřuje na servisní činnosti a výzkum spojené s povrchovým dobýváním nerostů, ochranou a tvorbou životního prostředí, úpravou a využitím uhlí a produktů spalování a odsíření. Řeší především projekty spojené s hydrogeologií, geotechnikou, technickou diagnostikou a technologickými procesy. Svými aktivitami se snaží co nejvíce chránit životní prostředí hlavně v Ústeckém kraji. Společnost má unikátní know-how a zkušenosti a disponuje kvalifikovanými odborníky.
VÚB prosazuje v lázeňství principy medicíny založené na důkazech a medicíny založené na informacích. Výzkumný ústav balneologický v.v.i. realizuje vlastní vývoj, výzkum a inovace v lázeňské medicíně a lázeňské fyzioterapii. Zabývá se také výzkumem centralizovaného monitoringu vybraných léčivých minerálních vod pro inovaci ochrany přírodních léčivých zdrojů v rámci přeshraniční spolupráce s Bavorskem a Saskem. Vlastní vývoj, výzkum a inovace ústavu se týkají také klinického hodnocení používaných zdravotních prostředků v lázeňství a rehabilitaci obecně.
Výzkumný ústav rostlinné výroby vznikl v roce 1951 a od roku 2007 je veřejnou výzkumnou institucí. Od roku 1964 funguje také pobočka v Chomutově. Institut se věnuje zkoumání a posuzuje problematiku pěstování zemědělských rostlin. Zabývá se především rostlinnou výrobou, agroekologií, genetikou, šlechtěním a výživou rostlin, rostlinolékařstvím a ochranou zásob. Ústav rozvíjí spolupráci a kooperuje s řadou významných zahraničních partnerů, spolupracuje i s vysokými školami a podílí se na výchově studentů formou přednášek, seminářů či vedením kvalifikačních prací.
Studijní středisko VŠFS v Mostě začalo s výukou v roce 2001. Jeho součástí je i kabinet regionalistiky a informačního střediska Europe Direct. Novou oblastí, na kterou se zaměřuje, jsou bezpečnostní studia a kriminalistika. Zajímavou novinkou je otevření Laboratoře neurotechnologií, která se v rámci specifického výzkumu zabývá problematikou měření biologické zpětné vazby a neuromarketingem.
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava má 170 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách v prezenční i kombinované formě. V současné době studuje na VŠB-TUO přes 13 000 studentů. Součástí univerzity je IT4I Innovations, národní superpočítačové centrum. V Mostě pak působí Institut kombinovaného studia, který poskytuje vzdělávání ve třech studijních programech.
VŠCHT Praha je výzkumnou technickou vysokou školou se zaměřením na široké spektrum oborů. Tradičně patří k předním českým výzkumným pracovištím s intenzivní spoluprací s průmyslovou praxí. Má dlouholeté zkušenosti se základním a aplikovaným výzkumem i experimentálním vývojem. Univerzitní centrum sídlí v Chemparku v Záluží a jde tak zřejmě o první sídlo české univerzity v průmyslovém areálu.
Počátky chmelařského výzkumu se datují k roku 1925 (zřízení chmelařské výzkumné stanice v Deštnici u Žatce). Roku 1992 vznikl v rámci privatizace Chmelařský institut s.r.o. Majitelem je Svaz pěstitelů chmele České republiky a jedná se o komplexní pracoviště, které se zabývá vědecko-výzkumnou činností na úseku pěstování, sklizně a posklizňové úpravy chmele. Chmelařský institut s. r. o. je udržovatelem sadby tradičního nejpoužívanějšího českého chmele - jemné aromatické odrůdy Žateckého poloraného červeňáku.
České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) je jednou z největších a nejstarších škol v Evropě. Poskytuje studentům mnoho studijních oborů na osmi fakultách. Fakulta dopravní a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská mají od roku 1995 své pracoviště také v Děčíně. Pracoviště v Děčíně otevírá pro bakalářský stupeň obory Aplikace softwarového inženýrství a tři obory Fakulty dopravní – Dopravní systémy a technika, Letecká doprava, Logistika a řízení dopravních procesů. Poslední z oborů je možné vystudovat v Děčíně i v magisterském stupni.
UniCRE, Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. je moderní výzkumné centrum se špičkovými laboratorními přístroji a erudovanými výzkumnými pracovníky. Cílem centra je přispět k lepšímu přenosu výsledků výzkumu do praxe a tím podpořit rozvoj průmyslu. Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. je samostatným právním subjektem, jehož hlavním posláním je vědeckovýzkumná činnost a poskytnutí podpory chemickému průmyslu. Společnost Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a. s. je členem skupiny Unipetrol.
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem je moderní vědecké, pedagogické a kulturně vzdělávací centrum Ústeckého kraje. Svou tvůrčí činnost zaměřuje na oblasti přírodních i společenských věd, zabývá se uměleckou činností, problematikou životního prostředí a zdravotnictví. Ve své výzkumné a tvůrčí činnosti se zaměřuje na dvě profilová témata: MATEQ (materiály a technologie pro životní prostředí) a SMART (Smart City - Smart Region - Smart Community) zaměřené na podmínky rozvoje společnosti, obcí a regionů.